OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vladimír Mišík. Jak jen opomenout v naší malé výpravě ke kořenům československého bigbítu osobnost takového významu? Stál u kolébky BLUE EFFECTu, s FLAMENGEM vytvořil nezapomenutelné „Kuře v hodinkách“, jeho první LP „Stříhali dohola malého chlapečka“ představuje jeden z vrcholů tuzemského blues rocku… Přesto jsem si k závěrečnému zastavení domácích retro Vánoc vybral desku, která vyšla čtyři roky po „Chlapečkovi“ (tedy v roce 1980). Snad proto, že je výraznější ozvěnou doby, v níž vznikala, snad proto, že je stejně stará jako já, snad proto, že obsahuje podle mého nejkrásnější českou píseň všech dob.
Mišík i tentokrát doprovázený na dlouhá léta budoucí dvorní kapelou ETC… se na své druhé desce vrátil k bigbítovějšímu projevu, ačkoli hluboké bluesové ozvěny i nadále prorůstají jeho charakteristickým skladatelským rukopisem – ať už v čistém blues „Sladké je žít“, nebo v pokorném podřízení hudby melodii slova v „Ty II“. Dobové trendy ale výrazně obráží dravý zvuk syntezátoru, který možná i s trochou nadsázky reflektuje rozmach blikavé diskotékové scény a „travolťáků“. Výstavní skříní ETCéčka je rytmická sekce, zejména basa Jiřího Veselého, která se neustále dere do popředí a zvýrazňuje hravý rockový odpich většiny skladeb. Stále charakterističtější party houslového doprovodu Jana Hrubého se starají o nápadité dobarvení aranží, ale i o nezapomenutelné nosné motivy (nádherný úvod „Nejhezčí holky našich dnů“). Dravý a inteligentní bigbít, v němž se mísí instrumentální poctivost a modernismus synťáků zachycuje dynamický mejdan „Taxůvku jsme chytli“ a česká horečka sobotní noci „V hotelu Belveder je dnes tanec“. Z všednosti textů prosvítá lehkost, s jakou Mišík a spol. reflektují dobu džín, potištěných triček a Azuru…
Jak bývá u Mišíka zvykem, krom textů z okruhu kapely se dostávají ke slovu skutečné perly české poezie z dílny Jiřího Kainara a Jana Hraběte. Kainarovy „Sochy“ a Hrabětovu „Variaci na renesanční téma“ nepojí jen nádherná práce s básnickým obrazem, ale především dech beroucí Mišíkův cit pro aranže. Způsob, jakým do jednoduše vystavěných skladeb zapojil exotické nástroje jako je anglický lesní roh a především hoboj, dodnes jen těžko hledá ekvivalent. Tolik lehkosti a nadzemské nádhery, kolik v sobě nesou linky Kolářova hoboje ve „Variaci“, aby člověk pohledal… Kompozic, které s takovou samozřejmostí propojí lehkost výborného verše a skvostný hudební doprovod, nemáme věru mnoho a je-li někdo v tomto ohledu skutečným mistrem, je to bezesporu Vladimír Mišík.
Jeho druhé LP na mě dodnes působí dojmem dokonale vyrovnaného a promyšleného hudebního počinu, nepochopitelně lehkonohého spojení fantaskního lesku velké poezie a pozemské všednosti bigbítu. Svým způsobem tu nachází tvar Michalem Prokopem vyslovená touha po velkém opusu, který by bigbít emancipoval vůči ostatním „vysokým“ žánrům. Mišíkovi a ETC se to daří i bez monumentality a rozmařilého míchání žánrů. Z toho pohledu nemůže naše malá vánoční exkurze končit příhodněji.
Ponrepo dává Newportský blues
v bufetu pijou vodku a džus
první patro zrychluje svůj puls
gejzír vteřin letí směr Velkej vůz
Pátkem je noc delší
svátek jabloní
utrhnout trochu štěstí
než se čas nakloní
(„V hotelu Belveder je dnes tanec“)
Všední den na tancovačce i procházka renesanční zahradou, jejímiž zakoutími se táhnou sladké tóny hoboje. Český bigbít na jednom ze svých vrcholů...
Vladimír Mišík
- zpěv, akustická kytara, foukací harmonika
Jan Hrubý
- housle
Petr Pokorný
- kytara
Jiří Veselý
- basa, akordeon, syntetizátor
Jiří Šustera
- bicí, perkuse
Hosté:
Jiří Kolář
- klavír, anglický roh, hoboj, clavinet, synt.
1. Nejlepší ženská našich dnů
2. Ty II.
3. V hotelu Belveder je dnes tanec
4. Jam Session
5. Taxůvku jsme chytli
6. Sochy
7. Na okraji
8. Variace na renesanční téma
9. Sladké je žít
10. Šero v kavárně (bonus)
Umlkly stroje (2004)
Síň slávy (2000)
Nůž na hrdle (1999)
Město z peřin (1996)
Unplugged (1994)
Jen se směj (1993)
Špejchar 1969–1991 / I–II (1993)
Nechte zpívat Mišíka (live) (1990)
20 deka duše (1990)
4 (1987)
3 (1986)
2 (1980)
They Cut Off Little Boy´s Hair (1977)
Stříhali dohola malého chlapečka (1976)
Datum vydání: Sobota, 1. listopadu 1980
Vydavatel: Supraphon
Stopáž: 38:16
Produkce: Petr Kocfelda
Recenzováno z CD reedice Bontonu (1993)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.